Izzasztó tények a dezodorokról
A verejtékezés mértéke több tényezőtől függ, meghatározza például a külső hőmérséklet és a páratartalom, de hatással lehet rá a pszichés állapotod is. Stressz és fokozott izgalom esetén fokozódhat az erőssége, de a hormonszint-ingadozás is befolyásolhatja.
Kevesen tudják, hogy az izzadság alapvetően nem rendelkezik erős, kellemetlen szaggal, legnagyobb részt ugyanis vízből és ásványi anyagokból áll, kisebb mértékben pedig méreganyagok is ürülnek vele a szervezetből. Amint megjelennek a verejtékcseppek, a bőrön természetesen előforduló enzimek és baktériumok azonnal elkezdik lebontani azokat, aminek következtében a szaguk orrfacsaróvá válhat, és sok kínos pillanatot okozhatnak.
Kellemetlen következmények
Bár a magyar nyelvben nincs rájuk külön szó, mégis igaz, hogy a dezodoroknak alapvetően két fajtája létezik. Az úgynevezett anti-transpirant termékek jelentősen csökkentik a verejtékezés mértékét, míg a deodorant-nak nevezett készítmények útját állják a kellemetlen szagoknak. Akármelyiket is választod, tudnod kell, hogy a hagyományos termékek használata során az előnyök mellé jó pár hátrány is társul: bár az izzadásgátlók rendkívül hatékonyak, az esetek többségében foltot hagynak a ruhán - a fekete anyagokat fehérrel csíkozzák, a világosabb ruhadarabokon pedig sárgás elszíneződést hagynak maguk után.
Gondolhatod, hogy ha a textileken ilyen "mély nyomot hagynak", akkor a bőröddel sem bánnak kesztyűs kézzel, hiszen azzal is közvetlenül érintkeznek. A hónalj bőre alapvetően vékonyabb és érzékenyebb, ráadásul gyakran szőrtelenítjük és időnként a ruhánk is kidörzsölheti, amihez hozzá jön a hagyományos dezodorokban található szintetikus és agresszív összetevők kíméletlen hatása. Ennek következtében a bőr kiszáradhat, húzódhat és irritálttá válhat, ami nem csak esztétikai probléma, hanem fájdalmas is lehet.
Kigolyózzuk a káros anyagokat!
Tévedés azt gondolni, hogy a 100%-ban vegyszermentes krémeket, tusfürdőket, testápolókat, fogkrémeket és dezodorokat azoknak találták ki, akiknek érzékeny a bőre! Fontos lenne, hogy mindannyian körültekintően válasszunk kozmetikumokat, a különböző mesterséges színező- és illatanyagok, a tartósítószerek, kőolajszármazékok és a dezodorokban gyakran megtalálható alumíniumsók ugyanis hosszú távon rendkívül káros hatást gyakorolhatnak az egészségre, arról nem is beszélve, hogy allergizálhatnak. Nem szabad megfeledkezni arról sem, hogy a hagyományos dezodorokban lévő hajtógáz erősen környezetszennyező - aki egészség- és környezettudatosan él, egyszerűen nem engedheti meg magának azt a "luxust", hogy ilyen, sok szempontból veszélyes termékek vásárlása mellett döntsön.